Współpraca trenera personalnego z fizjoterapeutą uroginekologicznym

Trener personalny i fizjoterapeuta uroginekologiczny

DLACZEGO TRENER KOBIET W CIĄŻY I PO PORODZIE POWINIEN WSPÓŁPRACOWAĆ  Z FIZJOTERAPEUTKĄ UROGINEKOLOGICZNĄ?

Przeczytajcie, jak stać się lepszym trenerem kobiet.
 

W ubiegłym tygodniu na jednej z zamkniętych grup poświęconej terapii dna miednicy, zrzeszającej głównie fizjoterapeutów, zostałam zaproszona, jako trener, do rozmowy o granicy pomiędzy kompetencjami trenera personalnego a fizjoterapeuty w pracy (terapii) z kobietami w ciąży i po porodzie.  

Cieszę się ogromnie, że dialog ten zakończył się wzajemnym zrozumieniem współzależności obu specjalistów i pokazał otwartość obu grup zawodowych na współpracę. I jednocześnie chciałam podzielić się z Wami, trenerami personalnymi, moim podejściem do prowadzenia treningów z kobietami w okresie okołoporodwym.

Pracuję z kobietami w ciąży i po porodzie od 12 lat. Sama jestem po 2 porodach (cesarskie cięcie) i dawno już zrozumiałam, że praca nad zdrowiem i ogólną sprawnością Mam wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Organizm kobiety jest niezwykle złożony. Musimy posiadać ogólną wiedzę z zakresu ginekologii, fizjoterapii, położnictwa i kilku innych dziedzin, aby profesjonalnie pracować z ciałem kobiety na różnych etapach jej życia, takich jak właśnie ciąża i okres poporodowy. Potrzebujemy tej ogólnej wiedzy także po to, aby wiedzieć, gdzie kończą się nasze kompetencje trenerskie, i do jakiego specjalisty odesłać naszą podopieczną na głębszą diagnostykę i terapię, aby ostatecznie w najlepszy możliwy sposób pomóc jej wrócić do dobrej formy.

Naszym narzędziem jest szeroko rozumiany ruch, a dla fizjoterapeutów uroginekologicznych (FU) jest nim terapia manualna. Uważam, że nasze działania nie wykluczają się, a wręcz zazębiają i uzupełniają. Dlatego nasze wzajemne pozytywne nastawienie i chęć współpraca są ważne. Ważne dla kobiet. W swoim studio postawiłam na współpracę z fizjoterapeutką uroginekologiczną i bardzo ją sobie cenię. Dzięki niej jestem lepszym jakościowo trenerem. Trenerom, których szkolę, zawsze polecam nawiązanie współpracy z wybraną fizjoterapeutką, która uzupełni ich wywiad o diagnostykę uroginekologiczną. Również kobietom uczestniczącym w moich wykładach i rozpoczynającym treningi ze mną, zawsze na wstępie zalecam indywidualną konsultację z fizjoterapeutką uroginekologiczną.

 

Co trener może zyskać dzięki współpracy z fizjoterapeutką uroginekologiczną?

- pogłębioną diagnostykę mięśni dna miednicy i powłok brzusznych – FU przede wszystkim ma manualny dostęp do tych mięśni, których my nie widzimy i nie możemy bezpośrednio dotknąć. FU może zbadać dno miednicy manualnie przezpochwowo (per vaginum), dzięki czemu otrzymujemy bardzo konkretną informację o kondycji mięśni dna miednicy: zdolność do wygenerowania skurczu, jego siłe, wytrzymałość oraz umiejętność relaksacji tych mięśni.

- reedukację naszej podopiecznej jak prawidłowo aktywować i rozluźniać mięśnie dna miednicy - w trudnych przypadkach, gdy kobieta nie czuje pracy swojego dna miednicy, FU przez dostęp per vaginum lub przez powłoki brzuszne, może ją poprowadzić krok po kroku ścieżką prawidłowej aktywacji tych głębokich struktur mięśniowych.  Ma ku temu również odpowiedni narzędzia: biofeedback, elektrostymulacja, USG.

- w przypadku podopiecznych z przewlekłym bólem w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa lub miednicy, odpowiednio dobranymi technikami terapii manualnej są w stanie rozluźnić oraz wzmocnić problematyczne tkanki miękkie, zanim my wkroczymy z ćwiczeniami korekcyjnymi.

- terapia manualna jest również fundamentalnym działaniem w procesie zdrowienia kobiety w takich schorzeń jak wysiłkowe nietrzymanie moczu czy obniżenie narządu rodnego (dwa najczęściej występujące schorzenia po porodzie). Nasza wzajemną współpraca i zrozumienie zaowocują szybszymi efektami.

Jak widzicie możliwości diagnostyczne i terapeutyczne FU mogą ogromnie pomóc nam w opracowaniu idealnego, bo efektywnego i bezpiecznego, planu treningowego dla kobiety w ciąży i po porodzie. Polecam każdej trenerce chociaż raz poddać się diagnostyce u fizjoterapeutki uroginekologicznje. Aby doświadczyć jak wygląda taka wizyta/konsultacja.

 

Co zyskuje fizjoterapeuta na współpracy z trenerem?

- ćwiczenia z trenerem personalnym to przedłużenie efektu terapii manualnej poprzez utrwalanie prawidłowych mechanizmów pracy mięśni lokalnych i globalnych, ich zsynchronizowanej aktywacji, programowanie prawidłowych wzorców postawy ciała i ruchowych, budowanie wytrzymałości i siły mięśniowej, aby pierwotne dysfunkcje już nie powróciły.

- przekierowanie pacjentki przez FU w ręce trenera to świadome budowanie dla niej dalszej ścieżki postępowania regeneracyjnego. Takie postępowanie świadczy o profesjonalizmie takiego fizjoterapeuty i myśleniu szerszym niż tylko w granicach ścian jego własnego gabinetu.
 

Oczywiście, w konsekwencji takiej współpracy Trener-FU, największe korzyści czerpie nasza wspólna podopieczna - Kobieta, Mama, która w świadomy i bezpieczny sposób odbuduje swoją formę i zadba o zdrowie intymne. I tak moim zdaniem powinna wyglądać  rzetelna, kompleskowa opieka nad kobietą w ciąży i po porodzie.

 

 

Autor: 
Katarzyna Kopecka