Praca z blizną po cesarskim cięciu - jak ją pielęgnować

Blizna po cesarce nie tylko jest defektem kosmetycznym, ale może wywoływać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Cesarskie cięcie to jedna z najczęściej wykonywanych operacji ginekologicznych. Nieprawidłowe formowanie się lub zrastanie blizny może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, w tym bólu miednicy, kręgosłupa, silnych migren, zaburzeń miesiączkowania, a nawet bezpłodności. Im wcześniej rozpocznie się rehabilitacja, tym większa jest szansa na powrót pełnej sprawności i brak powikłań po cesarskim cięciu.

Blizny po cesarce kiedyś i dziś

Jeszcze kilkanaście lat temu w wielu placówkach medycznych blizna po cesarskim cięciu sięgała od pępka aż po krocze. Znacznie mniejsza była także wiedza na temat pielęgnacji takich blizn, dlatego kobiety często zmagały się z nieprawidłowymi zrostami, a miejsce nacięcia sprawiało im ból.

Dzisiaj podczas cesarki robi się niewielkie, poziome nacięcie bliżej krocza, dzięki czemu jest ono niemal niewidoczne, ponieważ ukrywa się pod bielizną. Niemniej jednak należy o nie szczególnie zadbać, zwłaszcza tuż po porodzie, aby móc cieszyć się pełną sprawnością i nie mieć komplikacji podczas ewentualnych kolejnych porodów.

Kiedy warto zacząć rehabilitację?

Rehabilitacja blizny po CC może się rozpocząć już ok. 5-7 tygodni po rozwiązaniu — wtedy efekty pracy są najlepsze i dość szybko widoczne. Terapię można zacząć także później, niemniej jednak w takim wypadku praca z blizną będzie trwała dłużej i może wymagać dodatkowych zabiegów.

Na pierwszą konsultację ze specjalistą warto zgłosić się już kilka dni po porodzie (jeśli samopoczucie młodej mamy na to pozwala), aby mógł on oceniać rozmiar i ogólny stan rany po nacięciu. Dzięki odpowiednim zabiegom, takim jak odpowiednie uciskanie blizny, drenaż limfatyczny, kinesiotaping czy trening manualny miednicy, kobieta bardzo szybko może odczuć rozluźnienie powłok brzusznych, a dyskomfort związany z istnieniem samej blizny staje się nieodczuwalny.

Jak pielęgnować bliznę po cesarce?

Rana po cesarskim cięciu powinna zabliźniać się stopniowo przez kilka tygodni. Aby nie doszło do zbyt szybkich zrostów, czyli sklejania się włókien kolagenowych, musi być odpowiednio pielęgnowana.

Nie ma żadnej górnej granicy, ile powinna trwać rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu. Wszystko zależy od tego, jaki jest rodzaj i stan blizny, a także od tego, czy podczas porodu doszło do jakichkolwiek powikłań. Zwykle pojedyncza sesja z rehabilitantem trwa około 20-30 minut. Praca z blizną polega na odpowiednim uciskaniu i naciąganiu jej tak, aby mogła zrastać się w prawidłowy sposób. W ten sposób ogranicza się ryzyko sklejania się włókien kolagenowych i zmniejszają dolegliwości bólowe.

Szacuje się, że prawidłowo zrośnięta blizna zachowuje 80% właściwości zdrowej skóry i jest niemal tak samo mocna, jak ona.

Praca z blizną po CC w Femiplace

Studio Femiplace we Wrocławiu to miejsce, gdzie każda kobieta może uzyskać fizjoterapeutyczną pomoc w rehabilitowaniu blizny po cesarskim cięciu. Zapewniamy kompleksowe wsparcie w pielęgnacji blizny, aby jej zrost przebiegał prawidłowo, a młoda mama mogła cieszyć się pełnym komfortem podczas wykonywania codziennych czynności.

 

Autor: 
Administrator