Pionizacja po cięciu cesarskim (cc) – co warto wiedzieć

Poród przez cesarskie cięcie to ogromne przeżycie dla przyszłej mamy, które wiąże się z poważną interwencją chirurgiczną. Dużo emocji wzbudza pionizacja pacjentki po zabiegu. Jak prawidłowo wstać po cesarskim cięciu? Po ilu godzinach odbywa się pionizacja i czy jest bolesna? Rozwiewamy wątpliwości.

Pierwsze godziny po cięciu cesarskim. Co to jest pionizacja po cc?

Poród operacyjny, czyli cesarskie cięcie wykonywane jest w znieczuleniu, najczęściej podpajęczynówkowym. Po zabiegu pacjentka powinna zostać spionizowania, czyli, innymi słowy, wstać ze szpitalnego łóżka i przyjąć postawę wyprostowaną. Warto zaznaczyć, że odpowiednio wczesna i prawidłowa pionizacja po porodzie zapobiega zakrzepom i powstawaniu zrostów.

Co robić przed pionizacją? Ćwiczenia przeciwzakrzepowe

Po zabiegu pacjentka przewożona jest do sali pooperacyjnej, na której spędza pierwszych kilka, kilkanaście godzin. Już po kilku godzinach, za zgodą lekarzy, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, można rozpocząć ćwiczenia przeciwzakrzepowe, które ułatwią późniejszą pionizację. Poruszanie palcami u stóp, zaciskanie pięści, krążenia stóp i dłoni, zgięcia kolan oraz łokci, które delikatnie uruchomią ciało po zejściu znieczulenia. Warto również zadbać o przeponę i wykonać podstawowe ćwiczenia oddechowe torem przeponowym.

Pionizacja po cc. Kiedy i jak prawidłowo wstać?

Jeśli rekonwalescencja przebiega prawidłowo, pionizacja po cesarskim cięciu odbywa się ok. 6-8 godz. po zabiegu.

Przy pionizacji zawsze powinna być obecna położna lub fizjoterapeuta. Wstając z łóżka po cesarskim cięciu, staramy się odciążyć brzuch, tak by nie angażować nadmiernie tłoczni brzusznej. Żeby bezpiecznie wstać, pacjentka powinna najpierw obrócić się na bok i spokojnie odepchnąć się ręką od łóżka do siadu. Następnie możemy spuścić nogi i przyjąć pozycję wyprostowaną. Przyjęcie prostej postawy to istotny element rehabilitacji blizny – ograniczamy powstawanie zrostów i wspomagamy gojenie.

Czy boli? Ból podczas pionizacji

Cesarskie cięcie to poważny zabieg, podczas którego przecinane są powłoki brzuszne takie jak skóra, powięź podskórna, rozcięgno mięśnia poprzecznego brzucha, kresa biała,, otrzewna i mięsień macicy. Pionizacja może być bolesna, z uwagi na naruszone tkanki, świeżą bliznę i założone szwy. Odczuwanie bólu pozostaje jednak czynnikiem indywidualnym i zależy od progu czucia bólu pacjentki. Spokój, oddech i wsparcie położnej lub fizjoterapeuty na pewno pomogą przejść bezpiecznie przez proces pionizacji młodej mamy.